Skip to main content area Skip to institutional navigation Skip to sub-navigation

Faculty by Department & Program 2015-2016

Show:

Anthropology (SS)

Full-Time

Fish, Krista
Hautzinger, Sarah (Chair)
Leza, Christina
Montaño, Mario
Novic, Juliana (Riley Scholar-in-Res.)

Part-Time

Chandrani, Yogesh (Blocks 2, 4, 7, 8)
Scandlyn, Jean (Block 7)
Van Dyke, Ruth (Block 3)
VonFeldt, Sue Ann (P/T)
Weinstein, David (Block 2)

Art (H)

Full-Time

Bentley, Tamara (Full Year Sabbatical)
Gumpper, Jean (One Year)
Johnson, Scott
Kolarik, Ruth
Leonard, Kate (Half Year Sabbatical)
Murray, Gale (Chair)
Powell, Emma
Swider, Bogdan
Tucker, Rebecca

Part-Time

Arnsteen, Michael (Block 7)
Choi, Seokwon (Blocks 1, 3)
Di Resta, Jason (Block 4)
Earley, Caitlin (Blocks 6, 7)
O’Connell, Megan (Block 7)
Reed, Carl (Block 2)
Ricks, Alan (Block 6)< br/> Searle, Colgate (Block 4)

Chemistry and Biochemistry(NS)

Full-Time

Bower, Nathan
Bowman, Amanda
Brasuel, Murphy (Assoc. Chair)
Daugherty, Margaret (Chair)
Dounay, Amy (Fall Early Sabbatical)
Grover, Neena
Kovacs, James (One Year)
Lindeman, Theodore
Martinez, Chelsea (Riley Scholar-in-Res.)
Meyer, Sally
Vaghoo, Habiba

Classics (H)

Full-Time

Buxton, Richard (One Year)
Cramer, Owen (Chair)
Dobson, Marcia
Thakur, Sanjaya (Full Year Sabbatical)

Part-Time

Henry, Kendra (Blocks 5, 6)

Economics/Business (SS)

Full-Time

De Araujo, Pedro (Chair)
Fenn, Aju
Fullerton, Richard (One Year)
Hoel, Jessica
Johnson, Daniel (Full-Year Sabbatical)
Kapuria-Foreman, Vibha
Laux, Judith
Lybecker, Kristina
Parco, James (Assoc. Chair)
Rader, Christina
Rappaport , Neal (One Year)
Rask, Kevin
Redmount, Esther (Fall Half Year Sabb.)
Smith, Mark
Tiefenthaler, Jill

Part-Time

Cooley, Jean (4, 6, 7)
Jeter, Tom (Block 8)
Mann, John (Block 2)
Samelson, Kirk (Block 7)

Education (SS)

Full-Time

Drossman, Howard
Mendoza, Charlotte (Fall Half-Year Sabb.)
Stanec, Kristin (Lecturer)
Taber, Michael (Chair)
Valtierra, Kristina
Whitaker, Manya

Part-Time

Comstock, Diane (P/T)
Craft, Levka (P/T)
Derr, Lee (P/T)
Gilliam, Sandra (P/T)
Gortner, Terri (P/T)
Hanna, Suzanne (P/T)
Hobbs, Sheryl (P/T)
Hokanson, Peter (P/T)
Lehmann, Lauren (P/T)
Mestas, Manuel (P/T)
Shannon, Kathryn (P/T)
Slayden, Martha (Block 2)
Wakeen, Jennifer (P/T)
Weiss, Becky (P/T)

English (H)

Full-Time

Butte, George (Associate Chair)
Cucher, Michael (One Year)
Evitt, Re
Garcia, Claire
Hayward, Steven
Hilberry, Jane
Love, Genevieve (Full Year Sabbatical)
Lozano, Jennifer (Riley Scholar-in-Res)
Mason, David (Chair)
Richman, Jared (Spring Half-Year Sabb.)
Sarchett, Barry
Simons, John
Singh, Rashna (One Year)
Stefanek, Robert (One Year)
Tynan, Daniel

Part-Time

Hughes, Lisa (Adjunct)
Behrens, Peter (Block 7)
Benz, Chenelle (Block 1)
Freeman, Ru (Block 2)
Moore, James (Block 2)
Ricci, Nino (Block 6)

Full-Time

Minervini, Amanda (One Year)
O’Riley, Michael
Tallent, Alistaire (Chair)
Wade, Ibrahima

Part-Time

Chumash, Kobi (P/T)
Diop, Nene (Blocks 4, 5, 6, 7)
Sponchiado, Dario (Blocks 3, 4, 6, 7)

Cultural Program Coordinators

Cottereau, Camille (French House)
Venturelli, Sara (Italian House)

Geology (NS)

Full-Time

Anderson, Megan
Fricke, Henry
Leonard, Eric (Full Year Sabbatical)
Myrow, Paul
Noblett, Jeffrey (Chair)
Siddoway, Christine
Spector, Perry (One Year)

German/Russian/East Asian Languages (H)

Full-Time

Davis, William (Spring Half-Year Sabb.)
Ericson, Joan
Jiang, Hong
Lim, Wesley (One Year)
Onishi, Hiromi (One Year)
Pavlenko, Alexei (Chair)
Steckenbiller, Christiane
Zhang, Fanny (Lecturer)

Part-Time 

Khan, Natalia (Blocks 1, 2,3)
Laviolette, Brigitte (P/T)
Nikolskaya, Tatiana (Blocks 5, 6, 7)

Cultural Program Coordinators

Fangzhou, Hu (Japanese-Chinese House)
Pletneva, Lidiia (Russian House)
Tsutada, Mami (Japanese-Chinese House)
Vollath, Matthias (German House)

History (SS)

Full-Time

Ashley, Susan
Blasenheim, Peter
Mehta, Purvi
Monroy, Douglas (Chair)
Murphy, Jane
Neel, Carol
Ragan, Tip
Ratchford, Jamal
Rommel-Ruiz, Bryan
Showalter, Dennis
Williams, John

Human Biology & Kinesiology (NS)

Chair

Jacobs, Robert

Full-Time

Bull, Anthony
Miska, Dan (One Year)

Mathematics & Computer Science (NS)

Full-Time

Anderson, Marlow
Brown, David (Chair)
Bruder, Andrea
Erickson, Stefan (Associate Chair)
James, Rodney (One Year)
Janke, Steven
Lee, AhYoung (One Year)
McDougall, Jane
Moran, Molly (One Year)
Penn, Michael (One Year)
Siddoway, Michael
Taylor, Amelia (LOA)
Tinsley, Frederick
Whitehead, Matthew (Fall Early Sabbatical)
Ylvisaker, Benjamin

Part-Time

Glen, Andrew (Blocks 2, 4, 6, 8)
Koo, Richard (Block 1)
Pino, Gonzalo (Block 2)
Watkins, John (Block 3)
Wilson, Robin (Block 7)

Molecular Biology (NS)

Chair

Montaño, Mario

Full-Time

Bertrand, Ralph
Hatton, Olivia
Huang, Nancy
Killian, Darrell
Lostroh, Phoebe

Part-Time

Noges, Laura (Blocks 1, 2)

Music (H)

Full-Time

Bañagale, Ryan (Spring Early Sabbatical)
Ben-Amots, Ofer (Chair)
Brink Daniel (Lecturer)
Grace, Michael
Grace, Susan (Artist-in-Res)(Assoc. Chr)
Levine, Victoria (Half Year Sabbatical)
Treviño, Jeffrey

Part-Time

Barta, Steve (P/T)
Bellows, Zachary (P/T)
Bolger, Mick (Block 7)
Brink, Ann (P/T)
Collazo-Llantin, Manuel (P/T)
Comstock, Judeth (P/T)
Cooper, Peter (P/T)
Cronin, Tania (Block 2)
Ding, Monica (P/T)
Dobrotvorskaia, Katya (P/T)
Ekberg, Nancy (P/T)
Fosha, Dan (P/T)
Head, Joseph (P/T)
Hunt, Jenna (P/T)
Jorgensen, Jerilyn (P/T)
Lasmawan, I. Made (P/T)
Matzke, Rex (P/T)
Miller, Dale (P/T)
Nagem, Paul (P/T)
Neihof, Marc (P/T)
Polifka, Joyce (P/T)
Reed, Keith (P/T)
Rowland, Martile (P/T)
Schormann, Carola (Block 1)
Shelton, Evan (P/T)
Shelton, Frank (P/T)
Stevens, Daryll (P/T)
Taylor, Thomas (P/T)
Teske, Deborah (P/T)
Van Hoy, Jeremy (P/T)
Vieira, Alex (P/T)
Wilson, Carol (P/T)
Wilson, Thomas (P/T)
Zuther, Dirk (Block 2)

Organisms, Ecology and Evolution (NS)

Chair

Myrow, Paul

Full-Time

Brandley, Nicholas (One Year)
Ebersole, James (Full Year Sabbatical)
Gray, Emilie (Full Year Sabbatical)
Heschel, Shane
Kelso, Tass
Linkhart, Brian
Snyder, Marc
Whittinghill, Kyle (One Year)
Wilson, Mark

Philosophy (H)

Full-Time

Daly, Helen
Furtak, Rick (Chair)
Hernandez-Lemus, Alberto (Fall Half-Yr Sabb.)
Hourdequin, Marion
Lee, Jonathan (Half Year Sabbatical)
Riker, John
Russell, Camisha (Riley Scholar-in-Res.)

Part-Time

McEnnerney, Dennis (Adjunct)
Allen, Jeremy (Block 3)
Kim, Michael (Blocks 1, 3, 4)
Rosensweig, Jonathan (Block 2)

Physics (NS)

Full-Time

Burns, Shane
Cervantes, Phillip
Hilt, Richard
Lang, Kristine (Chair)
Purdue, Patricia (Full Year Sabbatical)
Thomas, Brooks (One Year)
Whitten, Barbara (Spring Half Year sabb.)

Part-Time

DiCenzo, Stephanie (Adjunct)
Benitz, Maija (Block 6)
Gosnell, Natalie (Block 8)
Klebe, Dimitri (Block 1, 8)
Maxson, Melody (Block 7)
Thompson, Forest (Block 8)
Wetterer, Charles (P/T)

Political Science (SS)

Full-Time

Coggins, Elizabeth
Cronin, Thomas
Fuller, Timothy
Gould, John (Spring Half Year Sabb.)
Grace, Eve (Half Year Sabbatical)
Hendrickson, David
Lee, Robert
Lindau, Juan
McKendry, Corina
Price-Smith, Andrew (Chair)
Wittmer, Dana
Yasuda, John

Part-Time

Derdzinski, Joseph (Blocks 1, 3, 4, 5)
Finley, Bruce (Block 5)
Galves, Fred (Block 7)
Grace, John (Blocks 4, 6)
Haughton, Tim (Block 7)

Psychology (NS)

Full-Time

Chan, Emily
Driscoll, Lori
Erdal, Kristi (Fall Half Year Sabb.)
Holmes, Kevin
Horner, John
Jacobs, Robert
Roberts, Tomi-Ann (Chair)
Waters, Patricia
Weaver, Jason (One Year)

Part-Time

Martin, Carole (Block 5)

Religion (H)

Full-Time

Coleman, Tracy (Chair)
Coriell, Bruce (Lecturer)
Gardiner, David
Premawardhana, Devaka
Reaves, Pamela
Wright, Peter

Part-Time

Balogh, Amy (Blocks 6, 7)
Shaw, Dan (Block 3)

Sociology (SS)

Full-Time

Dantzler, Prentiss (Riley Scholar-in-Res.)
Giuffre, Katherine
Muñoz, Vanessa
Murphy-Geiss, Gail (Assoc. Chair)
Popkin, Eric
Roberts, Wade (Chair)
Smith, Deborah (One Year)
Wong, Sandra

Part-Time

Thomas, Jan (Blocks 1, 2, 4, 7)

Spanish (H)

Full-Time

Alkofer, Brigitta (One Year)
Arroyo-Rodriguez, Daniel
Lomas, Clara (Chair)
Marinescu, Andreea (Full Year Sabbatical)
Robyn, Ingrid (One Year)
Rosa, Luis (Riley Scholar-in-Residence)
Ruiz, Carrie
Wood, Naomi

Part-Time

Bizzarro, Kathleen (Adjunct)
Slayden, Martha (Blocks 1, 5, 6)

Cultural Programs Coordinators

Fernández, Juan (Spanish House)

Theatre & Dance (H)

Full-Time

Davis-Green, Marie (Half-Year Sabbatical)
Goodwin, Idris
Herminjard, Patrizia (Artist-in-Residence)
Kedhar, Anusha
Lindblade, Thomas
Manley, Andrew (Half-Year Sabbatical)
Platt, Ryan
Womack, Shawn (Chair)

Part-Time

Ames, Gypsy (Adjunct)
Aronson, Kathryn (Block 6)
Avramov, Encho (Block 4)
Coriell, Ellie (P/T)
Eckwall, Heidi (Blocks 2, 4, 6, 8)
Goudiaby, Safietou (Blocks 5, 6, 7, 8)
Gustafson, Gail (Block 7)
Jules, Ron Saul (Blocks 1, 2, 5, 6, 7, 8)
Kanouse, Sarah (Block 7)
Mercer, Debra (P/T)

Inter-disciplinary 

Asian Studies

Director

Williams, John

Part-Time

Kominz, Laurence (Block 1)
Sethi, Cristin (Block 5)
Tu, Harrison (Blocks 7, 8)

Comparative Literature

Full-Time

Davis, William (Spring Half-Year Sabb.)
Naji, Ammar
Scheiner, Corinne

Part-Time

Hughes, Lisa (Adjunct) (Chair)

Environmental Program

Full-Time

Barnes, Rebecca
Drossman, Howard
Gratz, Lynne
Kannan, Phillip (Distinguished Lecturer)
Kummel, Miro (Director)
Lee, Jean
Perramond, Eric

Part-Time

Cornelius, Tyler (Blocks 3, 4, 6, 7)
Schild, Rebecca (Blocks 1, 8)

Feminist and Gender Studies (SS)

Director

Lostroh, Phoebe

Full-Time

Guessous, Nadia
Lewis, Heidi (Fall Early Sabbatical)

Part-Time

Kattari, Shanna (Block 1)
Wagner, MaryJo (Block 2)

Film & Media Studies

Director

Sarchett, Barry

Full-Time

Haskell, Clay
Krzych, Scott
Nelson, Dylan

Part-Time

Lowen, Cynthia (Blocks 3, 7)
Sides, Hampton (Blocks 5, 8)
Sturman, Dan (Block 4)
Thorpe, Helen (Block 4)

General Studies

Part-Time

Alters, Diane (Blocks 1, 4, 7)
Eastburn, Kathryn (Blocks 1, 2, 8)
Larkin, Karin (Block 7)
Prendergast, Alan (Block 7)

Race, Ethnicity, and Migration Studies

Director

Garcia, Claire

Full-Time

Ratchford, Jamal
Sakho, Moktar (One Year)
Sawyer, Michael

Southwest Studies

Full-Time

Guerra, Santiago
Perramond, Eric (Director)

Part-Time

McCormack, Jennifer (Blocks 1, 2, 4)