Skip to main content area Skip to institutional navigation Skip to sub-navigation

2015-2016 Campus-Wide Committees

Faculty Executive Committee

Governance
Lori Driscoll (NS 3), chair of the FEC
Scott Johnson (H 2)
Carol Neel, chair (SS 1)
Christina Leza (untenured)

Personnel
Owen Cramer, chair (H 3)
Peter Blasenheim (SS 2)
Shane Burns (NS 1)
David Gardiner (ID 1)

Budget
Megan Anderson, chair (NS 2)
Aju Fenn (SS 3)
Joan Ericson (H 1)
Corina McKendry (untenured)

Humanities Executive Committee

Claire Garcia, chair (3)
Peter Wright (2)
Ibrahima Wade (1)

Natural Sciences Executive Committee

Shane Heschel, chair (3)
Murphy Brasuel (1)
Brian Linkhart (2)

Social Sciences Executive Committee

Pedro deAraujo, chair (2)
Tom Cronin (3)
Bob Lee (1)

Staff Council

Denise Sheridan (facilities) co chair
Erica Hardcastle (academics) co chair and committee liaison
Arielle Mari (communications) co chair
Cari Hanrahan (admissions) election officer
TBD (advancement/alumni)
Cindy Endicott (Athletics) treasurer
Diane Westerfield (Library/Colket) IT coordinator
Richard Bishop (Administrative offices)
Lori Cowan (finance)
Tulio Wolford (ITS)
Kathy Butler (Residential Life)
Shiyanke Goonetilleke (Student Life/Worner)

CC Student Government Association Officers

President, Jacob Walden
Vice President for Outreach, (unfilled)
Vice President for Student Concerns, Steven Ortega
Vice President for Finance, Alejandro Salazar
Vice President for Internal Affairs, Hannah Willstein
Faculty Advisor, Rochelle Mason


Academic Events Committee

Faculty
H: Ryan Platt, chair (2)
NS: John Horner (1)
SS: Elizabeth Coggins (1)

Staff
Allison Biereichel
Kristie Damgaard
Mary Frances Kerr

Admission and Financial Aid Advisory Committee

Faculty
NS: Kevin Holmes (1)
H: Helen Daly (1) and Tom Lindblade (1)
SS: Kathy Giuffre, chair (1)
Mark Hatch (ex officio)

Advancement Advisory Committee

Faculty
H: Pamela Reaves (1)
NS: Christine Siddoway, chair (1)
SS: Vanessa Muñoz (1)

Staff
Molly Bodnar
Mark Hille
Sean Pieri

Assessment Committee

Faculty
H: John Riker (2)
NS: Rebecca Barnes (1)
SS: Jim Parco, chair (3)

Staff
Steve Lawson (ex officio)
Mike Siddoway (ex officio)
Amanda Udis-Kessler (ex officio)

Athletics Board

Faculty
NCAA Faculty Rep: Pedro deAraujo (2)
Corinne Scheiner (1)

Staff
Lyrae Williams
Pamela Willock
Ken Ralph (ex officio)
Greg Capell (ex officio)

Students
Ian Carey
Sam Hale (Spring only)

Alumnus - Joe Ellis
Trustee - Bob Manning

Budget Committee

Faculty
Joan Ericson (1)
Aju Fenn (3)
Megan Anderson, chair (2)
Corina McKendry (1)

Staff
Randy Nehls
Nial Rele
Mike Edmonds
Robert Moore
Brian Young
Sandi Wong (Chair)

Students
Ganesh Karapakula
Alejandro Salazar

Campus Design Review Board

Faculty
H: Ruth Kolarik, chair (3)
NS: Phillip Cervantes (1)
SS: Dana Wittmer (1)

Staff
Ann DeStefano
Mike Edmonds (East Campus Housing)
Jane Turnis (Communications Master Plan)
Brian Young (Library)
Chris Coulter (ex officio)

Children’s Center Advisory Committee

Faculty
Naomi Wood (1)
Habiba Vaghoo (1)

Staff
Beth Dovenspike (ex officio)
Nan Papiernik (ex officio)

Students)
Emma Jerrehian
Maggie Kehlenbeck

Colorado Springs Undergraduate Research Forum (CSURF)

Faculty
NS: Amanda Bowman (1)
SS: Elizabeth Coggins (1)
H: Hong Jiang, chair (1)

Committee on Instruction

Faculty
HEC rep: Claire Garcia
NS rep: Murphy Brasuel
SS rep: Bob Lee
ID/General Studies: Clay Haskell (2)

Staff
Sandi Wong, Chair
Re Evitt, Secretary
Mike Siddoway, GEOC
Phil Apodaca (ex officio)
Lisa Lister (ex officio)
Amanda Udis-Kessler (ex officio)

Students
Ansel Carpenter
Nina Friedman
Brennan Godde

Compensation Committee

Faculty
Joan Ericson (1)
Aju Fenn (3)
Megan Anderson, chair (2)
Corina McKendry (1)
Libby Rittenberg (Retired)

Staff
Sherri Hanke
Judy Kanagy
Liz Scherkenbach
Nial Rele
Barbara Wilson (ex officio)

Curriculum Committee

Faculty
HT: Jane Hilberry (2)
HU: Daniel Arroyo-Rodriguez
NST: Neena Grover (3)
NSU: Andrea Bruder
SST: Jane Murphy (1)
SSU: Santiago Guerra
ID: Marion Hourdequin (2)

Staff
Amanda Udis-Kessler (ex officio)
Sandi Wong
Mike Siddoway

Students
Adria Dortinacq
Dawn Mapatano
Kailee Stiles

Dean’s Advisory Committee

Faculty
U: Scott Krzych (Assistant, 1)
T: Marlow Anderson (Full, 2)

Staff
Re Evitt, Chair (ex officio)
Phil Apodaca
Karla Roth
Traci Freeman

Students
William Harlow
Patty Weicht

Diversity and Equity Advisory Board

Faculty
Anusha Kedhar (2)
Idris Goodwin (1)
Manya Whitaker (1)
Jane McDougall, chair (1)

Staff
Bethany Grubbs
Naomi Clark
Jeff Black
Amanda Udis-Kessler
Paul Buckley (ex officio)
Jan Edwards (ex officio)

Faculty Representative to the Cutler Board

Bob Lee (3)
Michael O’Riley (1)

Faculty Representative to the Investment Committee of the Board of Trustees

David Hendrickson

Faculty Research and Development Board

HEC rep: Ibrahima Wade
NSEC rep: Shane Heschel
SSEC rep: Pedro de Araujo
Sandi Wong

Faculty Secretary

Stefan Erickson (1)

First-Year Experience Committee

Faculty
Daniel Arroyo-Rodriguez, Chair
Manya Whitaker

Students
Emily Kohut
Zachary Schiller

Health Professions Advisory Committee

Faculty
George Butte (4)
Darrell Killian, chair (1)
David Gardiner (1)
Megan Nicklaus

Information Technology and Library Board

Faculty
Emma Powell (1)
Ben Ylvisaker (1)

Staff
Ann Van Horn
Brian Young (ex officio)
Ivan Gaetz (ex officio)

Institutional Review Board 

Faculty
Vibha Kapuria-Foreman (2)
Purvi Mehta (1)

Staff
Arielle Mari
Amanda Udis-Kessler (Chair)

International Studies Committee

Faculty
Carrie Ruiz (2)
Juan Lindau (2)
Christiane Steckenbiller (1)

Staff
Inger Bull, chair (ex officio)

KRCC Liaison

Steven Hayward (3)

Press Committee

Faculty
John Simons (1)
Devaka Premawardhana (1)
Aaron Cohick (ex officio)

Summer Session Committee

Faculty
Emily Chan, chair ex officio
Mike Taber, chair of Education
HEC rep: Peter Wright
NSEC rep: Brian Linkhart
SSEC rep: Tom Cronin
ID: Dylan Nelson

Staff
Ann Van Horn
Inger Bull
Karla Roth
Patti Spoelman
Teresa Taylor


Non-Appointed Committees

Honor Council Advisors

Eve Grace (2)
Susan Ashley (1)

Student Conduct Committee

Emily Biben
Andrew Braverman
Sara Colombo
Olivia Foster
Annika Kastetter
Steven Ortega
Lila Rosenman
Kelsey Zeikel

ACM Minority Concerns Committee

Paul Buckley
Emily Chan
Mario Montaño

ACM Program Advisors

Botswana: University Immersion in Southern Africa – Tomi-Ann Roberts
Brazil: Semester Exchange Programs, Urban Education: Student Teaching in Chicago – Mike Taber
Brazil: Semester Exchange Programs – Peter Blasenheim
Chicago Program: Arts – Shawn Womack
Chicago Program: Entrepreneurship – Vacant
Chicago Program: Urban Studies – Corina McKendry
Costa Rica: Community Engagement in Public Health, Education, & the Environment – Mario Montaño
Costa Rica: Field Research in the Environment, Social Sciences, & Humanities - Marc Snyder
Florence: Arts, Humanities, & Culture – Andrea Righi
India: Culture, Traditions, & Globalization, India: Development Studies & Hindi Language – Tracy Coleman
Japan Study – Joan Ericson
London & Florence: Arts in Context – Rebecca Tucker
Newberry Seminar: Research in the Humanities – Carol Neel
Oak Ridge Science Semester – Sally Meyer
Tanzania: Ecology & Human Origins – Jim Ebersole
Urban Education: Student Teaching in Chicago – Charlotte Mendoza